Ankara Gümrük Müşavirliği Firmaları Ve Önemleri Nelerdir

Ankara gümrük müşavirliği

Gümrük Müşaviri, kanunda yapılan en basit ve anlaşılır tanım ile “Maddenin veya malzemenin sahibi tarafından verilen noter tasdikli vekaletname yetkisine uygun olarak gümrük idarelerinde dolaylı temsil yoluyla iş takibi yapan kişidir. ”.

Gümrük Müşavirleri Ne Yapar?

Gümrük Müşavirleri her türlü dış ticaret hareketi için vergi mükelleflerine danışmanlık hizmeti vermektedir. İdareler ile vergi mükellefi arasında iş sürecinin kurulması ve dış ticaret hareketlerinin yasalara uygun olarak yürütülmesini ve işlerin usullere uygun olmasını sağlamak öncelikli görevleri arasındadır.

Tüm bunların dışında özellikle Gümrük Kanunu ve dış ticarete ilişkin Gümrük Yönetmeliği;

-Bu mevzuatı geliştirmek ve revize etmek,

-İlgili Bakanlık birimlerine ulaşmak ve gerekli tüm çalışmaları takip etmek için ilgili mevzuatın bilinmesi,

-Vergi mükelleflerinin taleplerini ilgili Bakanlık birimlerine ulaştırmak öncelikli görevleri arasındadır.

Yazının devamında ise Ankara gümrük müşavirliği konusunda ön planda olan şirketler sıralanmıştır.

Gümrük Müşavirine Yetkisiz Gümrük İşlemi Yapılıyor mu?

Türkiye vatandaşı olan herkes gümrükte işlemlerini rahatlıkla yerine getirebilir. Bir dış ticaret görevlisi gümrükte kendi işlemlerini yapabilir veya bir Gümrük Müşavirine izin vererek işlemlerini yapabilir. Kendisinin veya dış ticaret çalışanlarının gümrükte işlem yapabilmesi için doğrudan temsilci olarak yetkilendirilmesi gerekir. Bir Gümrük Müşavirinin yetkilendirilmesi durumunda, Gümrük Müşavirinin dolaylı temsilci olarak yetkilendirildiği anlamına gelir.

Gümrük Müşavirliğinde Aranacak Özellikler

Yurt dışındaki ticari faaliyetler ve bu dönemde üstesinden gelmeniz gereken gümrük işlemleri önemli ve ihmal edilemez konulardır. Bu nedenle, işlemlerinizin sorunsuz ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamak için yetkili ve profesyonel bir gümrük komisyoncusu ile çalışmak daha da önemlidir.

Çalışacağınız gümrük müşavirliği; Yetkinlik belgesi olan, deneyimli, güvenilir, güçlü referansları olan, gümrük mevzuatını iyi bilen, gelişmeleri yakından takip eden ve doğru yönlendirme yapan bir kurum olmalıdır.

Ankara Gümrük Müşavirlikleri

Ankara gümrük müşavirliği konusunda işlerinde iyi firmalara örnek verilecek olursa;

-Proje Gümrük Müşavirliği

-Eng Gümrük Müşavirliği

-Ünsel Gümrük Müşavirliği

-Adaser Gümrük Müşavirliği

Bu şirketler işlerinde son derece uzmanlaşarak Ankara gümrük müşavirliği denilince akla ilk gelen isimler arasında yer almayı başarmıştır.

Gümrük İhracat İşlemleri Nasıl Yapılır?

Gümrük ve sendika kayıt aşamalarını gümrük komisyonculuğu yoluyla yaparsanız, hem zamandan hem de ekstra maliyetlerden tasarruf edersiniz. Gümrük müşavirliği, gümrük ihracat işlemlerinde size adım adım tavsiyede bulunur.

Gümrük danışmanlığı gümrük ve sendika kaydı yaparken sizler yurt dışındaki müşterileriniz ile ticari anlaşmanızı yapabilirsiniz. Gümrük müşavirliği, ticari sözleşmede hazırlanacak belgeler hakkında size tavsiyede bulunur. Hangi belgelerin verileceğini, izlenecek prosedürü, yapılacak vergi ve harçları hazırlarlar.

Gümrük İhracat İşlemlerinde Gümrük Müşavirliğinin Önemi

Gümrük müşavirliği, yurt dışındaki ticari faaliyetlerinizde bir çeşit sigortadır. İhracatınızın sorunsuz geçmesi için gümrükleme dahil süreç boyunca size profesyonel destek sağlarlar. Çünkü gümrük mevzuatı çok karmaşıktır ve birçok alanın karıştığı bir yapıya sahiptir. Dışa aktardığınız ürünü yanlış kategorilere ayırmak ve eksik bir belge hazırlamak tüm çabalarınızın boşa gitmesine ve cezalandırılmanıza neden olabilir.

Gümrük müşavirliği, Gümrük Kanunu uyarınca kurulmuş ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmış profesyonel bir gruptur. Başka bir deyişle, son derece yetkili ve güvenilir kuruluşlardır. İthalat-ihracat sürecini hem sizin hem de ülkemizin imajı ve faydaları için çok iyi yönetiyorlar.