Ankara Gümrük Müşavirliği Sorumlulukları Nelerdir

Yurt dışı faaliyette bulunan firma, şirket ve kişilerin gümrük işlemleri için profesyonel bir desteğe ihtiyaçları bulunuyor. Ankara’da faaliyet gösteren Ankara gümrük müşavirliği her türlü gümrük işlemlerinde uzman kadrosuyla hizmet veriyor. Sanayi, ihracat ve ithalat alanlarında faaliyet gösteren kurum, her türlü gümrük işlemlerinizde destek sunuyor.

Ankara Gümrük Müşavirliği Çalışma Alanı

İhracat-ithalat gibi yurt dışı faaliyetlerde bulunan firma, şirket ve kişilerin eşyaların giriş ve çıkış işlemlerini gümrük kapılarında yapmaları gerekiyor. İşte burada devreye Ankara gümrük müşavirliği giriyor. Beyannameden, belgelerin hazırlanmasına, vergilerin belirlenip ödenmesine kadar bütün gümrük işlemlerini yapıyorlar.

– Gümrük İşlemlerinin mevzuata uygun olarak yürütülmesini sağlıyorlar.

– Gümrük vergileriyle birlikte KDV, ÖTV gibi vergilerin de doğru tahsil edilmesini sağlıyorlar.

– Yurt dışı faaliyette bulunan firmalara danışmanlık hizmeti veriyorlar.

-Akıllı Gümrük Tarife Tespiti (G.T.İ.P.) yaparak, eşyanın doğru sınıflandırılmasını ve vergilendirilmesini sağlıyorlar.

– Uluslararası ticarette kullanılan belgelerin ön kontrollerini yapıyorlar. Dış Ticaret mevzuatının ön gördüğü belge ve izin müracaatlarının yapıp, sonuçlandırıyorlar.

– Yurt dışı faaliyette bulunan firma ve kişilere sigorta hizmeti sunuyorlar.

Ankara Gümrük Müşavirliği İş Takibi

Ankara gümrük müşavirliği, 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nda yer alan şartları sağlayan ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca verilen Gümrük Müşavirliği İzin Belgesi’ne sahip bir kurumdur. Yani gümrük işlemlerinizde birinci derece yetkili ve sorumludur. Noter kanalıyla vereceğiniz vekâletname ile bütün gümrük, vergi ve harç işlemlerinizi yürütüyorlar.

Vekaletname ile doğrudan temsil hakkı kazanan Ankara gümrük müşavirliği her türlü gümrük işlemlerinizi kısa sürede sonuçlandırıyor. Gümrük işleminizin türüne göre deneyimli ve uzman müşavirler gerekli hazırlıkları yapıyorlar. Gümrük beyannamelerini düzenleyip, ortaya çıkacak vergi ve harçları doğru şekilde hesaplıyorlar.

Gümrük mevzuatı geniş, karmaşık bir yapıya sahip olduğu için, uzmanlık isteyen bir alandır. Sürekli güncellemeler ve yenilikler geliyor. Bunları iyi takip edip, rekabet ortamında en doğrusunu yapmak önemlidir. Bu doğrultuda Ankara gümrük müşavirliği üzerine düşen görevi yerine getiriyor. Dijitalleşen ortamda, kendini sürekli geliştirerek, firma ve kişilere profesyonel destek sunuyorlar.

Ankara Gümrük Müşavirliğinin Önemi

Gümrük müşavirliği çok hassas ve güvene dayanan bir meslek grubudur. Bu nedenle her türlü görev ve sorumluluk alanı kanunla belirlenmiştir. Görev yetkisi ve alanı dışında faaliyette ve davranışta bulunan müşavirlere büyük cezai yaptırım bulunuyor.

Yurt dışı faaliyetlerde bulunan firma, şirket ve kişiler ile Türkiye’nin imajını korumak önemlidir. Burada Ankara gümrük müşavirliğinin önemi ortaya çıkıyor. Firma ve kişilere gümrük ve dış ticaret işlemlerinde yardımcı oluyor. Böylece her türlü haklarını korumuş ve onlara sigorta görevi sağlamış oluyor.

Ankara gümrük müşavirliği, belgeleri doğru hazırlayarak, vergi ve harçları doğru hesaplayarak, hem şirketlerin hem de kamunun koruyucusu oluyor. Haksız rekabetin önlenmesi, tedarik ve arz zincirinin güvenliğini sağlıyorlar. Bütün yenilikleri, gelişmeleri takip ederek hukuki bir güvence kapısı olarak öne çıkıyorlar.