Ankara Gümrükleme Süreci Nedir

Ankara gümrükleme

Bağımsız her devletin kendi gümrük bölgesi bulunur. Ülkenin gümrük bölgesi içerisine giren ve çıkan her ürün gümrük mevzuatları çerçevesinde gümrükleme işlemlerine tabi tutulur. Bu prosedürlerin tümüne gümrükten çekme işlemi adı da verilmektedir. İhracat aşamasında gümrük izni söz konusu ise bu izne ise ihracat gümrük izni, ithalat aşamasında gerçekleşiyorsa ithalat gümrük izni adı verilir. Dış ticarette bir ülke ile gerçekleştirilen faaliyetlerin, ürün ve hizmetin gümrük sahalarından geçişi sırasında devletlerle ilişki içerisinde işlemlerin yürütülmesi hizmeti gümrükleme süreci olarak adlandırılır.

Ankara Gümrükleme İhracat Süreci Nasıl İşler?

Ülkelere, ürün ve hizmetlere göre ihracat Ankara gümrükleme işlemleri farklılık göstermektedir. İhracat teşvik edilen bir ekonomik faaliyet olduğundan dolayı süreçte bazı mal ve hizmetler hariç diğer işlemler kolaylaştırılmıştır. Tarihi eser, silah ve mühimmat ihracı gibi ürünler yetkili makamlardan izin alınmak suretiyle ihraç edilebilmektedir. Bu hizmetler harici ihracat işlemleri sürece bakacak olursak;

Ürün üretimi ve paketlemesi sonrasında ihracata hazır hale getirme

Yükleneceği yerden depoya oradan da limana nakli

İhracat yapan ülke mevzuatına uygun belgelerin hazırlanması

Sevkiyatın kabul edildiği kanal aracılığı ile gümrük beyannamesi hazırlanması

İhracatı gerçekleştiren ülke gümrük idaresince belge ve mal muayenesi

Malların gümrük bölgesinden ayrılması sonrasında gümrük beyannamesi aracılığı ile işlemin kapatılması şeklinde ihracat süreci tamamlanır.

Ankara Gümrük Müşaviri Ne Yapar?

Gümrük müşavirinin yetkisi kanun maddelerine göre belirlenen konularla sınırlıdır. Yurt dışında işlem gerçekleştirmek isteyen firmaların gümrük iş ve işleyişi işlemleri başlatma ve sonlandırması ile ilgilenen gümrük müşavirliği için tecrübeli ve deneyimli firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Mevzuatı geniş bir alana yayılan gümrükleme süreci tecrübe gerektirir. Ayrıca deneyim aracılığı ile hızlı işlem süreci gerçekleşebilir. Bu nedenle uzman bir kadro ile çalışmak gümrükleme işlemleri için önemlidir. En ufak hatanın yüklü maliyetli cezaları olduğu gibi firma prestijinin de ihracat ve ithalatta önemi büyüktür. Bu nedenle hataya yer vermeyen tecrübeli danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Ankara Gümrükleme Ne İşe Yarar?

Ülkeler kendi aralarında özel ve devlet kanalı ile ticaret gerçekleştirirler. Yapılan bu ticaretin belirli kaideleri olması zorunlu bir işlemdir. Çünkü devletler bu kaideler sayesinde ülke giriş çıkışını kontrol eder ve ülkelerine teminini sağlarlar. Ticari faaliyet elde etmek adına güvenlik zafiyeti oluşmaması açısından gümrükleme işlemleri önemlidir. Ayrıca bu sayede ülkeye giriş çıkış yapan kimlikler de tespit edilmiş olur. Ülkeye giren ürünlerden vergi temin eder yine karı devlet için de bu yararlar önemlidir.

Ankara Gümrükleme Fiyatları

2020 yılında fiyatlar geçen yıla göre revize edilmiştir. Tüm bu süreç takibinde elbette belirli bir ücret söz konusu olmaktadır. Bu ücretler ülkeler arası yapılan anlaşmalar ile belirlenmektedir. Çünkü ülkelerin kazancı da yine bu noktada gerçekleşmektedir. Geçen yıla göre artış gösteren fiyatlar üzerinde belirli kriterler mevcuttur. Gümrükleme işlemine konu olan nakliye bile fiyat belirlemede bir unsur oluşturur.