Gümrük Müşaviri

Gümrük müşavirliği

Gümrük müşaviri dış ticaret işlemlerinde özellikle ihracat ve ithalat işlemlerinde gümrük ve sanayici arasında en önemli görevi üstlenmiş ve gümrük kanununda içinde yer alan bir meslek grubudur. Gümrük beyannamesinin hazırlanması aşamasında bütün sorumluluklara üzerine alarak yaklaşık 10.000 sayfalık gümrük mevzuatını bilmek ve bunu uygulamakla mükelleftir.

Gümrük Müşaviri Nasıl Olunur?

Öncelikle gümrük müşavirliği nasıl olunur diye bakarsak üniversitede lisans düzeyinde hukuk maliye, iktisat İşletme gibi bölümlerinden mezun olduktan sonra bir gümrük müşaviri yanında çalışmaya başlayan arkadaşlar bir yıl staj görürler ve bu bir yıllık staj sonunda açılacak Gümrük ve Ticaret Bakanlığının için açılacak sınava girmeleri gerekir. Bu sınavda başarılı olurlarsa müşavir yardımcısı olarak çalışma hayatına devam ederler.

Gümrük Müşaviri Sınavı Nasıl Olur?

Müşavir yardımcısı olarak iki yıl çalışma yaptıktan sonra bir müşavirin yanında sınavına girmeye hak kazananlar yine bakanlığımızca açılacak sınavlarda iki aşamalı yapım aşaması birinci aşaması test usulü yazılı, ikinci aşaması sözlü olarak yapılmakta. Birinci aşamayı kazanan arkadaşlar 70 puan almak durumunda ve akabinde de sözlü sınava tabi olmaktadırlar. Burada neler sorulmaktadır diye bakarsak; gümrük yönetmeliği, gümrük kanunu, kaçakçılık kanunu ve Dış Ticaret Mevzuatı ile ilgili tüm kanun ve yönetmelikler ikincil düzenlemeler bunları bu arkadaşlar girmek zorunda ve sorularda buradan gelmektedir. Sınavı olduktan sonra da yani hakları yaklaşırsa bu sürer 5 yılı bulmaktadır.

Belge Aldıktan Sonra Ne Olur?

 Gümrük müşavirliği yapabilmek için tabi ki belge almak yetmiyor buna tecrübe sahibi olmak ve doğru bir şekilde bu belgeyi kullanmakta çok net önem arz etmektedir. Şöyle ki mezun olduğunuz bir yerde çalışabilirsiniz veya bir ofis kendinizi açabilirsiniz ama işin zorluğunu da belirtmek gerek . Güzel bir meslek tabi ki ama yeni başlayan müşavirler yaptıkları işlerden dolayı sorumludur. Yani bu ne demek imzalamış olduğu bir beyanname den ötürü maddi ve cezai işlemler ile birlikte sizde eşya sahibiyle birlikte cezalandırılabilme bilmekte siniz.

Cezalandırma Nasıl Olur?

Örnek verecek olursak bir grup beyanda bulunmuş ve beyanda bulunduğumuz eşya olmuş olsun bu ve yalnızlığı yaptınız gümrükteki eşyanın farklı çıkması durumunda bunda bir ceza veya kanuna göre mevzuat veya güçte idari yaptırımlar var ise veya adli yaptırım yaptırılmakta . Ama Gümrük Müşavirleri yaptığı iş ve işlemlerde profesyonel yaptığı için hem zaman konusunda zamanı minimize etmekte maliyet konusunda da erbaplarının son derecede ekonomik olarak bir hizmet vermektedirler. Bunu deneyen firma olma yolunda doğrudan temsil yöntemini ancak bakışlardaki maliyetleri yükselmekte ve cezai durumlarla karşı karşıya kaldıkları için de ile çalışmayı tercih etmişlerdir. Bu hesaba öylesine zevkli ve güzel bir meslektir gümrük müşavirliği. Yapabileceğine inanan gerekli okullardan mezun olan kişilerin yapacağı ön görülen meslektir.