Gümrük Danışmanlığı Nedir

gümrük danışmanlığı

Uluslararası ticaret oldukça sorumluluk gerektirir. Gümrük Müşavirliği de diğer bir adıyla Gümrük Danışmanlığıdır. Bu meslekte özellikle de kanuni ve hukuki işlerin takibi yapılır. Yetki görevlerine göre gümrük danışmanlığı ithalat ve ihracatta önemli bir rol üstlenirler. İşleri gereği Gümrük Danışmanları güncel prosedürleri de bilmek zorundalardır. Gümrük Danışmanları gümrükteki ithalat ve ihracattan sorumlu olan kişilerdir. Karşılıklı güvenin esas alındığı bu işte güvenilir ve işinde başarılı Gümrük Müşavirlere tercih edilir. Gümrük Danışmanları işe alınırken pek çok dikkat edilmesi gereken detay göz önünde bulundurulmalıdır.

Gümrük Danışmanlığı Şartları Nelerdir?

Gümrük Danışmanları ithalat ve ihracatın sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için çaba harcarlar. Aynı zamanda Gümrük Danışmanlarının hukuk, maliye ve işletme gibi bölümlerden mezun olması gerekir. Bunun yanı sıra Gümrük Danışmanı olmak için de en az iki yıl boyunca danışman yardımcısı olarak görev almak gerekmektedir. Gümrük danışmanlarının güncel hukuki ve teknik mevzuatı bilmesi gerekir. Aynı zamanda danışmanlar kamu hakları ve kanunlar ile ilgili de her bilgiye sahip olmalılar. Gümrüklerde çalışan Gümrük Danışmanlarının da sicillerinin temiz olması ve güvenilir olmaları da en çok dikkat edilmesi gereken husustur. Aynı zamanda Gümrük Danışmanı olmak isteyen kişiler bu mesleği çok severek tercih etmeliler. Bu meslekte profesyonel olmak için güvenilir ve başarılı olmak gerekir.

Gümrük Danışmanlarının Özellikleri Nelerdir?

Gümrük danışmanları kanunlar ile belirlenmiş olan mesleklerinde ithalat ve ihracat firmaları açısından resmi işlemleri yürütürler. Aynı zamanda ithalat ve ihracat firmalarının resmi başvuru işlemlerinin takip süreçlerinde ilgilenilir. Gümrük Danışmanları tarafından firmaların yapacağı işler takip edilir. Bu açıdan tüm resmi işlemler ve başvurular da takip edilir.  Firmalar ise yapılan işlemleri online ortamda rahatlıkla takip edebilirler. Gümrük Danışmanlarının bu süreçte sorumlulukları yüksektir. Çünkü kanuni açıdan yapılan yanlışlık ve ya eksik ifadelerde ceza kesilebilir. Bu cezaların olmaması için kanunları ve mevzuatı iyi bilen işinde uzman Gümrük Danışmanları ile çalışılması gerekilir.

Gümrük Danışmanlığı İle İlgili Detaylar

Gümrükteki ithalat ve ihracat işlerinde işlemlerin takibi doğru şekilde yapılmalıdır. Gümrük Müşavirlerinin güvenilir ve işini bilen kişilerden seçilmesi çok önemlidir. Özellikle lojistik, danışmanlık ve gümrükleme alanında hizmet veren Gümrük Danışmanları üniversitelerde öğrencilere de ders verebilir. Karşılıklı güven konusunda önemli bir meslek olan Gümrük Danışmanlığına seçilen kişilerin tecrübeleri ve bilgi birikimleri de oldukça önem taşır. Bunun yanı sıra her bölgenin de kendine uygun bir Gümrük Danışmanı bulunur.

Gümrük Danışmanının Çalışma Ortamı

Gümrük Danışmanları her bir bölgeye hizmet eder. Bu bölgeler ise kendi sınırları dışındaki danışmanlıklara asla müdahalede bulunmazlar. Aynı zamanda her bir Gümrük Danışmanı kendi bağlı bulunduğu sınırlarda hizmet vermek ile yükümlüdür. Son yıllarda ise bu konuda bir düzenleme yapıldı. Buna göre dilekçe veren Gümrük Danışmanları kendi sınırları dışında da hizmet verebiliyorlar.