Gümrük Danışmanlığı Nedir

gümrük danışmanlığı

Günümüzde hem kamuda hem de özel sektörde mevcut işleyişi sağlamak için farklı iş kolları bulunuyor. Bu mesleklerin görev tanımları da farklılık gösteriyor. Geçmişten günümüze ülkemizde kanun ile kurulan ilk meslek ise gümrük danışmanlığı olmuştur. Gümrük danışmanlarının iş tanımları oldukça geniş kapsamlıdır.

Gümrük danışmanları diğer bir adı ile gümrük müşavirleri olarak da adlandırılırlar. Yurtdışı ile olan ithalat ve ihracat gibi konuların takibini gümrük danışmanları yaparlar. O nedenle bu meslek sahipleri güncel bilgilere sahip olmalılar. Yenilenen kanunlara, mevzuatları bilen gümrük danışmanları hukuksal prosedürleri bilmeliler. İthalat, ihracat ve sanayi alanında tüm gelişmeleri de mutlaka bilmek gerekir.

Gümrük Danışmanlarının Görevleri Nelerdir?

Teknolojinin hızla gelişimi nedeniyle uluslararası ithalat ve ihracat oldukça gelişti. Ülkeler arasındaki iş ve işleyişi kontrol etmek adına gümrük danışmanlarına çok iş düşer. Ülkede üretilen ürünlerin satışı ve yurt dışından gelen ürünlerin kabulü sırasında tüm işlemleri gümrük danışmanları yaparlar. Gümrük danışmanları kendi meslekleri alanında güncel gelişmeleri de takip etmeliler.

Uluslararası ticari işlemlerde her konu büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle yapılan tüm işlemlerden gümrük danışmanları sorumlu tutulurlar. Gümrük danışmanlarının güvenilir ve iş etiğine uyan kişiler olması da çok önem taşır. O nedenle yapılacak en ufak hatanın bile sonuçları çok büyük olur. Bu meslek oldukça dikkat gerektirir.

Gümrük Danışmanı Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Günümüzde gümrük danışmanlığı en çok ilgi gören meslekler arasında yer alıyor. Bu mesleği yapmak isteyen kişiler hukuk, iktisat ve maliye bölümlerinden mezun olabilirler. Bu meslekte görev almak isteyen kişilerin adli sicil kaydının da temiz olması gerekir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve üniversite eğitimini tamamlamış kişiler gümrük danışmanlığı yapabilirler. Gümrük danışmanlığı yapacak olan kişilerin güvenilir olması gerekmektedir. Bu kriterleri sağlayan kişiler gümrük danışmanı olabilirler.

Gümrük Danışmanlarının Özellikleri Nelerdir?

Gümrük danışmanları mutlaka güvenilir olmalıdır. Üniversitede iyi bir eğitim alan gümrük danışmanları iki yıllık stajlarını da yapmalılar. Gümrük danışmanları meslekleri konusunda bilgi sahibi olmalılar. Teknolojinin hızlı gelişimi gümrükteki işlemlerin de yapılmasını hızlandırıyor. O nedenle gümrük danışmanları online işlemleri de rahatlıkla yapabilmeliler. Meslek sahipleri tüm işlerini de kolaylıkla yapabilirler. Gümrük iş ve işlemleri asla hataya yer bırakmaz. O nedenle gümrük danışmanları iş konusunda her türlü bilgi ve birikime sahip olmalılar.

Gümrük Danışmanlarının Çalışma Alanları Nelerdir?

Gümrüklerde bulunan gümrük danışmanlarının çalışma alanları oldukça geniştir. Özellikle her bölgenin belli bir gümrük danışmanlığı bulunur. Bu nedenle gümrük danışmanı sadece bulunduğu bölgede hizmet vermektedir. Son yıllarda yapılan değişiklik için gümrük danışmanları farklı bölgelerde çalışabilirler. Bunun için de gümrük danışmanlığı için dilekçe vererek farklı bölgelere geçebilirler. Buna göre gümrük danışmanlarının çalışma alanları da geniştir. Gümrük danışmanları uluslararası ithalat ve ihracat konusunda deneyimlidirler. Bu nedenle çalışma alanları da geniştir.