Gümrük Danışmanlığı Yetki Ve Görevleri Nelerdir

Ülkemizde kanunlar çerçevesinde oluşturulan ilk meslek gümrük danışmanlığı olarak kabul edilmektedir. Karşılıklı güven çerçevesinde yürütülen mesleklerden biri kabul edilmektedir. Gümrük danışmanlarının görevleri kanunlar çerçevesinde belirlenmiştir. Belli sınırları vardır.

Genel çerçevede gümrük danışmanları, ithalat, ihracat ve dış ticaret alanında çalışanların işletmeleri içerisinde destek sağlamaktadırlar. Bu noktada çalışanların verdiği bilgi ve yetkiler sınırında bu kişileri kanunen temsil etmektedirler. Onların adına ticaret noktasında resmi beyanatta bulunabilir, bilgi ve belgeleri toplayabilirler.

Gümrük Danışmanlığı Görev Sınırları Nelerdir?

Kanunlarca sınırları belirlenmiş ve netleşmiş olan nadir mesleklerden biri de gümrük danışmanlığı olarak kabul edilmektedir. Görevleri genel anlamda ticaretle uğraşan şirket ve kurumlarla ilgilidir:

– Dış ticaret alanında faaliyet gösteren firmalara danışmanlık yaparak yol göstermek

– Danışmanlık yaparken temsil ettiği firmanın dış ticaretle ilgili konularda resmi beyanatlarını yerine getirmek

– Resmi içerikli tüm işlemlerin başlatılması, yürütülmesi ve sonuca bağlanmasının sorumluluğunu üstlenmek

– Firmalar ve şahıslara işlemleri kolayca takip edebilmeleri adına şifre vermek ve sistem sunmak

– Firmaların ve şahısların verdikleri bilgi ve yetkiler çerçevesinde sorumlulukları yerine getirmek

– Tüm işlemleri Türkiye Cumhuriyeti devleti kanunlarına uygun niteliklerde başlatıp sonuçlandırmalıdır.

Gümrük müşavirleri müşterilerine ayrıca farklı alanlarda da danışmanlık yapabilmektedir. Bu alanlara ithalat danışmanlığı, lojistik, gümrükleme, ihracat danışmanlığı, uluslararası ve dahili nakliyat, belge takibi konuları dahil edilmektedir.

Gümrük Danışmanlığında Profesyonellik ve Güven

Dış ve iç ticarette profesyonel niteliklerde etkinlik gösteren gümrük danışmanlığı, güven isteyen bir meslektir. Gümrük danışmanları öncelikle şirketlerin güvenebileceği niteliklere sahip olmalıdır. Çünkü şahıs ve şirketler güven duydukları ölçüde bilgi paylaşmakta ve yetki vermektedir. Şirket ne kadar yetki verirse işler o kadar profesyonel çerçevede ilerlemektedir.

Küçük bir hata yapıldığı taktirde bu anlamda ciddi oranlarda cezalar kesilmektedir. Bu sebeple güvenilir gümrük danışmanlığı firmalarıyla iletişime geçmekte yarar vardır. Sorumluluğu oldukça ağır ve profesyonellik gerektiren bir meslek dalıdır. Bu sebeple firmalar da bilgiler verirken hassas davranmalıdır. Verdikleri her bilginin doğru olduğuna emin olmalıdır. Karşılıklı güven sağlandıktan sonra profesyonel adımlar atılmakta ve büyük başarılara imza atılmaktadır.

Gümrük Danışmanları Nerede Çalışırlar?

Kanunlara göre görev ve yetkileri kanunla belirlenmiş olan gümrük danışmanlığı, belli yerlerde çalışmaktadır. Gümrük danışmanlarının çalışma alanları da kanunlarla netleşmiştir. Gümrük danışmanı ikamet ettiği bölgenin bağlı bulunduğu bölge müdürlüğünde çalışmak zorundadır. Gümrük danışmanları ofis konusunda da bu konuyu dikkate almaktadır. İş yaptıkları bölge müdürlüğüne yakın yerde ofis açmaktadırlar.

Gümrük danışmanları, ofis ve ikamet bölgelerinde bu hususu dikkate almaktadır. Ancak bu bölgenin dışında bazı yerlere iş yapabilir, müşterilerle görüşebilirler. Bu nokta da kanunlar çerçevesinde netleşmiştir. Firmaların iş takibini ve bilgilerini gümrük müşavirleri veya yardımcıları yapmaktadır. Kendileri dışında herhangi birine iş takibi yaptırmak firma adına oldukça risklidir. Bu sebeple ofisin iş yapılan çevreye yakın olması büyük önem taşımaktadır.