Gümrük Danışmanlığı

gümrük danışmanlığı

Gümrük danışmanlığı günümüzde kanuni işlerin takibinde çok önemli bir meslek dalıdır. İthalat ve ihracat konusunda yetki görevlerini yasaların belirlediği gümrük danışmanlığı, güncel resmi prosedürü uygulamak ile yükümlüdür. Gümrük danışmanları, işlemlerden her daim sorumlu tutulan kişidir. Hizmette karşılıklı olan güven en önemli konulardandır.

Gümrük Danışmanlığı Nasıl Olunur?

İthalat ve ihracatın genel olarak sağlıklı gerçekleşmesinde gümrük danışmanlığı görevi yapan kişiler önemli rol oynamaktadır. Bu kişiler hukuk, iktisat ve de maliye gibi bölümlerden mezun olan kişilerdir. Gümrük danışmanı olmak için kişilerin sicilinin temiz olması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması ve de iki yıl staj yapılması gereklidir. Gümrük danışmanlığı adına iki yıl süre ile danışman yardımcısı olunması gereklidir. Medeni hakları kullanabilme hakkına sahip olunması ve de kamu hakkından mahrum olunmaması gümrük danışmanlarında aranan özelliklerden olmaktadır.

Gümrük Danışmanlığı Genel Özellikleri Nelerdir?

Gümrük danışmanlığı, kanunların belirttiği gibi şartlar çerçevesinde firmalar için resmi başvuru işlemlerini gerçekleştirirler. Başvuru işlemleri ve de diğer ithalat ve de ihracat kanunlarına en uygun şekilde gerçekleşmektedir. Ayrıca uluslararası ticaret firmaları için bütün resmi işlemleri de üstlenen gümrük danışmanları, anlaşma sağladıkları firmalar için gerekli tüm işlemleri gerçekleştirirler. Kanuni çerçevelerde verilmekte olan beyanların doğru olmaması ve ya eksik olması, birtakım cezalar kesilmesine sebep olabilir. Cezadan kurtulmak amacı ile ilk önemli olan adım güvenilir ve de işinde uzman gümrük danışmanlığı da tercihi yapmaktır. Gümrükleme, lojistik ve de danışmanlık kategorisinde hizmet vermekte olan gümrük danışmanları, üniversitelerde ders verme yetkilerine de sahiptir. Karşılıklı güvenin yanında tecrübe konusu bu kategorilerde de önemli bir konu şeklinde değerlendirilmektedir.

Gümrük Danışmanlığı Çalışma Alanı Nelerdir?

Günümüzde her bölgenin belirli bir gümrük danışmanlığı vardır. Bu bölgeler, genelde kendi sınırları dışındaki hiçbir müşavirliklere müdahale edemezler. Her bir danışman yani müşavir, bağlı bulunduğu müşavirliğin sınırları içinde hizmet verebilirler. Yaşadığınız bölgelerin gümrük müşavirliğine bağlı olan gümrük danışmanları ile çalışmanız her daim kişiler için daha da kolay olacaktır. Fakat son yapılan düzenleme ile beraber dilekçe veren müşavirler, müşavirliklerin yer aldığı sınırları dışında hizmet verebilir. Bu çeşitli değişiklik müşavirlik sıkıntısını çok büyük ölçüde çözümlere kavuşturmuştur. Anlaştıkları firmalar için bütün resmi işlemleri ve de gerekli başvuruları takip eden danışmanlar, genellikle bağlı bulunduğu müdürlüklerin yakınında ikamet eder. Müdürlüğe yakın olan gümrük danışmanları, müdürlüğe kolay bir şekilde ulaşabilmek için de yakın iş yerlerini tercih ederler.

Gümrük Danışmanı Tercihi

Gümrük danışmanı tercihi yaparken kişiler genelde resmi kategoride yetkili olan, gerekli belgelere sahip bireylerin tercih edilmesi gereklidir. Yetkisiz kişiler ise resmi başvuru işleminde ve diğer işlemlerde şirketleri mağdur edebilirler. Böyle yasal konularda ciddi sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz. Gümrük danışmanı ile ilgili tercihler yaparken bazı durumlara dikkat etmelisiniz. Tercihi yaparken, profesyonellik ve aynı zamanda danışmanlık ile ilgili belgelere de sahip olma durumu değerlendirilmelidir.