Gümrük Danışmanlığının Sunduğu Hizmetler Nelerdir

4458 Sayılı Gümrük Kanunu uyarınca dış ticaret alanında belli başlı kurallara ve yönetmeliklere uymak gerekmektedir. Bu amaçla hizmet veren her gümrük danışmanlığı ihracat ve ithalat işlemlerinin yasal, hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Söz konusu danışmanlık firmaları ile hem internet hem de telefon üzerinden iletişime geçmek mümkündür. Hem kontrol hem de denetleme alnında yol gösterici çalışmaları bulunan gümrük danışmanlığı merkezleri ticaretin Avrupa Birliği standartlarına bağlı olarak profesyonel bir kademe gerçekleştirilmesini sağlıyor.

İlk Seçenekler: İthalat Danışmanlığı

Türkiye birçok farklı üründen farklı ürünlerin ithalatını gerçekleştirmeye devam ediyor. Dış ticaret mevzuatlarını baz alarak gerçekleştirilen danışmanlık hizmetleri ise firmaların çıkarlarına uygun bir şekilde ithalat işlemlerini tamamlamasını sağlıyor. Her ülkenin ise dış ticaret mevzuatı değişkenlik gösterebilir ve belli başlı periyotlarda güncellenebilir. Bu güncellemelerden haberdar olmak ve mevzuatların yeni maddelerini öğrenmek isteyen her firma gümrük danışmanlığı hizmetlerinden faydalanabilir.

İhracat Danışmanlığı Kapsamında Sunulan Hizmetler

Danışmanlık hizmetleri hem ithalat hem de ihracat alanında sunulmaktadır. Tamamen tecrübeli ve alanında uzman olan danışmanla, müşterilerin kazançlı çıkacağı anlaşmaları imzalaması için çalışmalar yürütüyor. Ücretsiz saha çalışması yapmak ise bu alanda sunulan en büyük avantajlardan biridir. Ürettiği ürünlere yurt dışında alıcı bulmak isteyen her şirket uygun fiyat garantisiyle danışmanlık firmaları ile birlikte çalışabilir. Sunulan öneriler birlikte değerlendirilip potansiyel alıcı listeleri incelenebilir.

Faaliyet raporları ise aylık olarak hazırlanıp ilgili firmalara gönderiliyor. Bu raporlar doğrultusunda hareket eden her şirket çok daha kazançlı bir şekilde ticaret işlemlerini sürdürme fırsatını elinde bulunduruyor. Sunulan hizmetlerden bir diğeri ise firmaların kurumsal kimliğini ön plana çıkarmak ve bu sayede çok daha fazla iş yapmasını sağlamaktadır. Günümüzde yüzlerce firma gümrük danışmanlığının sunduğu bu hizmetlerden faydalanarak marka değeri yüksek firmalar haline geliyor.

Lojistik ve Depolama Hizmetleri

Gümrük danışmanları ifa ettikleri çok yönlü hizmetler ile birlikte firmaların her ihtiyacını karşılamaktadır. Aynı zamanda lojistik ve depolama hizmeti almak isteyenler de danışmanlık firmalarına mail ve telefon üzerinden ulaşabilir. Firmaların ticaret esnasında gereksinim duydukları depolar listelenerek en yakın ve en ucuz depolar arasından seçim yapmaları sağlanıyor. Danışmanlar adına çalıştıkları firmalar için depolardan fiyat teklifi alarak yetkililere ulaştırmaktadır. Bu sayede hem çok daha ucuz hem de çok daha pratik olarak depo ihtiyaçları karşılanmış oluyor.

Taşımacılığın çıkış noktasına hedef noktasına kadar ihtiyaç duyulan tüm lojistik destek, danışmanlar tarafından kesintisiz bir şekilde veriliyor. Herhangi bir gecikme ve ekonomik kayba uğramadan mallar zamanında teslim edilmektedir. Bu sayede teslimatlar zamanında ve sorunsuz bir şekilde teslim ediliyor.

Gümrük Danışmanlığı Kapsamında Sunulan Diğer Hizmetler

Sunulan diğer hizmetler arasında gümrük müşavirliği ve uluslararası nakliyat da yer almaktadır. Ek olarak yatırım teşvik belgesi ile diğer kuruluşlardaki belgelerin takibi de danışmanlık firmaları tarafından yapılmaktadır.