Gümrük İthalat İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Yurt dışından herhangi bir ürün veya eşya satın almak yani ithal etmek istiyorsanız belirli şartları karşılamanız gerekiyor. Her isteyen firma veya kişi yurt dışından ithalat yapamıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın belirli şartlarını karşılamanız gerekiyor.

 

Belirli şartları karşıladıktan sonra da ürün veya eşyaların gümrük kapısından geçirebilmeniz için gümrük ithalat işlemleri aşamasından geçmeniz gerekiyor. Gümrük mevzuatı çok karışık ve kapsamlı olduğu için profesyonel yardım almanız yararınızadır. Varyant Gümrük Müşavirliğinin ithalat danışmanlığından yararlanabilirsiniz. Ürünlerinizi gümrük kapısından hızlı ve sorunsuz şekilde geçirebilirsiniz.

 

Nasıl İthalat Yapabilirsiniz?

 

Vergi numarasına sahipseniz yurt dışı ticari faaliyette bulunabiliyorsunuz. İthal edeceğiniz ürün için yurt dışında bir firmayla anlaşıyorsunuz. Mallar gümrük bölgesine gelmeden önceden özet beyan veriyorsunuz.

 

Siz veya nakliye şirketi, özet beyana uygun olarak eşyayı gümrüğe sunuyorsunuz. Gümrük işlem ve kullanım onayı verene kadar eşyalar geçici depoda bulunduruluyor. Siz de serbest dolaşım hakkı için gümrük beyannamesi dolduruyorsunuz.

 

İthal ettiğiniz eşyaların gümrük vergileri hesaplanarak, tarafınıza yansıtılıyor. Vergiler ödendikten sonra gümrükçe izin ve uygunluk belgeleri hazırlanıyor. Gerekli belgeler hazırlandıktan sonra, eşyalarınızı gümrükten çıkarabilirsiniz.

 

Gümrük İşlemleri Uzun Bir Süreçtir

 

İthal ettiğiniz eşyaların gümrüğe kadar gelmeleri işin kolay kısmıdır. Asıl zor kısmı gümrükten geçirmekte geçiyor. Özet beyanın hazırlanması, beyannamelerin düzenlenmesi, eşyaların sınıfının belirlenmesi ve vergilerin doğru hesaplanması uzmanlık ve deneyim isteyen işlemlerdir. Bu işlemlerde en ufak hataya yer yoktur. Cezai yaptırımın yanı sıra, ticaretinizin de zarara uğraması söz konusudur. Bu nedenle alanında uzman ve profesyonel hizmet sunan Varyant Gümrük Müşavirliği ile çalışmanızda yarar vardır.

 

Gümrük İthalat İşlemleri

 

İthal ettiğiniz eşyanın Türkiye Gümrük Bölgesi’ne girmesiyle gümrük ithalat işlemleri başlıyor. Eşyanın gümrüğe sunumu ve özet beyanla süreç başlıyor. Bundan sonra, eşyanın ithal sınıfına uygunluğu, gümrük beyanı, tescil onayı, belge kontrolü, vergilerin ödenmesi ve eşyanın teslimi gibi aşamalar sıralanıyor.

 

İş yükünüzün yanı sıra, bu prosedürleri takip etmeniz çok zordur. Ayrıca, gümrük mevzuatı uzmanlık ve bilgi birikimi isteyen bir yapıdır. Sürekli olarak yeni güncellemeler, uluslararası antlaşmalar, kararlar, yönetmelikler yayınlanıyor. Bunları takip etmeniz de imkansızdır. Bu nedenle gümrük ithalat işlemleri için yetkili bir gümrük müşavirliği ile anlaşmanızda fayda vardır.

 

İthalat İşlemlerinde Gümrük Müşavirliğinin Önemi

 

Şirket imajınızın ve haklarınızın korunması açısından ithalat ve gümrük işlemlerinizin profesyonelce yönetilmesini sağlayabilirsiniz. İşi sadece gümrük mevzuatı olan Varyant Gümrük Müşavirliği, bu alanda size profesyonel destek sunuyor. İthalat danışmanlığından nakliyeye, gümrük işlemlerinden eşyanızın teslim alınmasına kadar bütün süreci yönetiyorlar.

 

İthal edeceğiniz ürünün/eşyanın yasaklı veya kısıtlı olup olmadığını, hangi sınıfa girdiğini ve nasıl vergilendirileceğini gümrük müşavirliği çok iyi hesaplıyor. Bu konuda sizin hakkınızı koruyarak herhangi bir hak kaybına uğramanızı önlüyor. Bir nevi sigorta görevi görmüş oluyorlar.

 

Gümrük müşavirliği, mevzuata, güncellemelere ve yeni alınan kararlara hakim olduğu için hem sizin hem de kamunun yararını gözetiyor. Alanında uzman ve deneyimli müşavirler, her türlü gümrük işlemlerinizi hızlı ve sorunsuz şekilde yerine getiriyorlar.