Gümrük Müşaviri Nedir

Gumruk Musaviri Nedir

Dış ticaret sektöründe faaliyet gösteren ülkemizin önemli sektörlerinden birisi haline gelen gümrük müşavirleri gümrük işlemlerini dolaylı temsil aracılığı ile takip etmek suretiyle sonuca ulaştırma hizmeti veren kişiye gümrük müşaviri denilmektedir. Özellikle de günümüzde dış ticaretin hareketliliği nedeniyle oldukça önemli bir işlem gerçekleştirilmektedir. Buna göre gümrük müşaviri;

Mevzuata uygun biçimde gümrük işlemlerinin yürütülmesini sağlamak

Gümrük idaresince tahsil edilmesi gerekli vergilerin ve gümrük vergilerinin doğru olarak tahsilini sağlamak

Firmalara dış ticaret alanında danışmanlık hizmeti vermek gümrük müşaviri görevleri olarak sayılmaktadır.

Gümrük Müşavirliği Firması Nasıl Seçilir?

Dış ticaret yapan firmaların dış ticaret danışmanı olarak tanımlanan gümrük müşaviri mevzuat ve teknik açıdan gümrük işlemlerinin nasıl işleyeceği ve nasıl sonuçlanacağı konusunda işletmeyi bilgilendirmek suretiyle süreci yönetmelidir. Firma tercihinde dikkat edilmesi gereken noktalar;

Firma tercihi yapılırken ürün özelliğinde ihtisas sahibi bir gümrük müşaviri ile çalışmakta yarar vardır.

Firmanın konuşlandığı yer de önem taşır. Gümrük müşaviri beyandan önce evrak toplama süreci ile ilgileneceğinden gümrük idarelerine yakın olmalarında yarar vardır. Ancak burada önemli olan firmanın müşavirden beklentisidir. Beklentiye göre konumun çok fazla önemi olmayabilir.

Mevzuat takibi hususunda bilgi ve tecrübe de önem arz etmektedir. Mevzuat günlük olarak değişim gösteren dinamik bir yapı göstermektedir. İstenmeyen maliyetlerden koruyucu bir önlem olan deneyimli ve alanında uzman bir müşavir seçilmelidir.

Ücretlendirme konusu da önemlidir. Gümrük müşavirleri bakanlık tarafından belirlenmiş olan asgari bir ücret tarifesine göre ücretlendirme yapmaktadır. Bakanlık müşavirin bu fiyatlandırmanın altında işlem yapması durumunda cezai işlem uygulamaktadır. Bu nedenle tarifenin altında iş ve işlem yapması hukuken mümkün görünmemektedir.

Teknolojik alt yapı gümrüklerde oldukça etkin bir biçimde kullanılmaktadır. Bu nedenle firma beyan ve işlemleri için bakanlığın belirlediği asgari düzeyde teknolojiye sahip bir gümrük müsteşarı ile çalışmakta yarar vardır.

Gümrük Müşavirinin Çalışma Alanları

Kanunla belirlenmiş olan gümrük müşavirliği çalışma alanları ikamet adresinin bağlı bulunduğu gümrük bölge müdürlüğü gümrük müşavirinin çalışma alanı olarak kabul edilmektedir. Gümrük kanunu 564/3. Maddesi gereğince dilekçe vermek suretiyle çalışma alanları dışında da iş takibi yapma olanakları bulunmaktadır. Sıklıkla iş takibi yapılan gümrük müdürlüklerine yakın ofislerde ikamet etseler de farklı alanlarda iş takibi yapma olanakları bulunur. Yasal olarak firma adına iş takibini yalnızca gümrük müşaviri ya da yanında görev yapan gümrük müşavir yardımcıları yapmaktadır. Farklı yollardan iş takibi yapma yönünde eğilim gösterilmesi halinde riskli ve yasal yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu nedenle çalışılan gümrük müşavirinin deneyimli alanında uzman ve firma prestijini ön planda tutmak suretiyle işlem gerçekleştirmesi beklenmelidir.

Gümrük Müşaviri Nasıl Olunur

Öncelikle gümrük müşavir yardımcısı olma şartların yerine getirmiş olmak gerekir. Bunun sonrasında en az iki yıl süre ile müşavir yardımcısı olarak görev yapması gerekir. Ardından belirlenen sınavda başarılı olması gerekmektedir.