Gümrük Müşaviri

gümrük Müşaviri

Yurtdışı seyahatlerimizde mutlaka yanımızda yurtdışından aldığımız ürünler olabiliyor. Bu bir kozmetik, tekstil, elektronik ürün olabilir. Her bir ürünün sınır dışı yolla ülkeye getirilmesinde bir takım kanunlara tabi olduğu konusunu bilmekteyiz. Fakat çoğu zaman kendi şahsımıza ait ürünler haricinde de bilgi sahibi olmak isteriz. Ancak, bu bilgilere nereden ulaşacağını bilemez. Bizlerde bu süreci kolaylaştırmak adına, bir kaç bilgi sunuyoruz.

Gümrük Nedir?

Gümrük, malların ülkelere girişi ve çıkışı esnasında bu malların özelinde denetim yapılması ve ilgili vergilerin ödendiği kamu kurumlarına verilen addır. Denetimi yapan kurum, bu denetlemeleri bir takım kural ve kanunlar çerçevesinde gerçekleştirmektedir. Gümrük mevzuatı, güncel kanunlar hakkında internet sitemizden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gümrük Vergisi Nedir?

Gümrük vergisi, bir ülkeye dışarıdan giren veya birileri vasıtası ile getirilen malların üzerinden alınan vergi şeklinde tanımlanabilir. Her iki kavramda kendi içerisinde bir takım kanunlara ve kurallar tabi olduğundan, bu süreçler karışıktır. Dolayısıyla, özel bir bilgi ve yetkinlik gerektirir. Bir takım örnekler üzerinden anlatmak gerekirse, yolcuların beraberinde getirdikleri eşya, ürün kapsamında; Avrupa Birliği ülkelerinden geldiği durumda , diğer ülkelerden geldiği takdirde %20 oranda veri ödemeleri olmaktadır. Kitap ve basılı benzeri diğer ürünlerin üzerinden ödenecek vergi oranı ise %0 şeklinde açıklanabilir. Her ürün grubuna ait oranlar farklıdır. Ayrıca ülkeler arası politikalar, vergi mevzuatı da buna etkendir.

Gümrük Danışmanı Ne İş Yapar?

Gümrük işlemleri esnasında bir takım kanunlar çerçevesinde süreçler yürütülmektedir. Bu süreçte gümrük Müşaviri devreye girer. Gümrük Müşaviri, diğer bir ismiyle gümrük müşavirliği gümrük sürecindeki kanun ve kuralların takibi açısından çok önemli bir meslektir. Gümrük danışmanları, kanun belirledikleri ve ithalat-ihracat konularında bu işlerin takiplerini yapmakla görevlidir. Süreçteki işlemlerden gümrük danışmanları sorumludur. Gümrük süreçleri çok karışık ve detaylıdır. Bu hususta, varyantgumruk.com internet sitemiz üzerinden detaylı bilgi ve desteğe erişebilirsiniz.

Gümrük Müşaviri Hakkında

Gümrük danışmanlarının firmaları, malların gümrük tarafından onaylanmış bir süreci ve sonrasındaki uygulama esaslarını takip ederler. Bu sürecin takibi dolaylı temsil şeklinde gerçekleşir ve sonuçlanır. Özetle, Ticaret Bakanlığı gümrük danışmanlarına bir takım yetkiler verir. Bu yetkiler kapsamında gümrük danışmaları işlemlerini yaparlar. Her ülkenin farklı gümrük prosedürü vardır. Ayrıca ülkeler arası ortak alınan kararlar kanunlaştırılmıştır. Durum böyle iken, her ülkenin gümrük mevzuatına hakim olmak zor bir hal alır. Bizler varyantgumruk.com olarak sizlerin kolay bilgiye erişebilmesi ve bu doğrultuda kaliteli bir hizmet almasını sağlıyoruz. Gümrük Müşaviri konusunda uzun yıllardır verdiğimiz hizmetler çerçevesinde gündemi ve kanunu günce olarak takip etmekteyiz. Gümrük danışmanları, yetkin ve iyi problem çözme yeteneğine sahiptirler. Güncel mevzuat ve kanunu takip ederler. Kendi işlerini planlı yapmaya özen gösterir ve müşterileri ile iyi iletişim kurabilmektedirler. Dolayısıyla, kaliteli bir hizmet sunmaya özen gösterirler.