Gümrük Müşavirliği

gümrük müşavirliği

İthalat ya da ihracat işlemlerine tabi olacak bir eşyanın gümrük belgelerinin hazırlanması işi gümrük müşavirleri tarafından yapılmaktadır. Bu işlemlerin gümrük müşavirleri tarafından yapılması, o işin hem ithalat hem de ihracat işlemlerini kolaylaştırır. Aynı zamanda gümrük müşavirliği, yapılan işin yasalara uygun olup olmadığının da kontrollerini sağlar. Aynı zamanda gümrük müşavirlerinin gümrük beyannamesi verme yetkisi de bulunmaktadır.

Gümrük Müşavirliğinin Görevleri

Hemen hemen her türlü gümrük işlemi gümrük müşavirleri tarafından yapılabilmektedir. Kanunda gümrük müşavirlerine işi takip etme ve tamamlama yetkisi tanımlanmıştır. Gümrük müşavirleri müşterinin ödemesi gereken gümrük vergisi ve çeşitli vergilerin ücretlerini, müşterileri adına belirlerler. Yine gümrük müşavirleri müşterileri adına pek çok belgeyi de hazırlama yetkisini ellerinde bulundururlar. Peki bunlar ne gibi belgelerdir?

Gümrük faturaları

Menşe belgeleri

Kargo kontrol vergileri

İthalat vergileri

Gümrük müşavirleri bu belgeleri, yasalarda belirlenmiş olan kurallara uygun şekilde hazırlar ve müşterileri işin takip ve tamamlama süreçlerini yönetirler. İşler gümrük müşavirleri tarafından tamamen prosedürlere uygun şekilde yürütülürler.

Aynı zamanda gümrük müşavirleri ithalat ve ihracat süreçlerindeki kısıtlamaları da kontrol ederek müşterilere bilgi verirler. İşin sigortaya ihtiyacı olup olmadığı, ne miktarda ürün gönderilebileceği, kotalar, ve daha başka pek çok konuda müşteriye bilgi akışı sağlarlar.

Gümrük Müşavirliğine Vekaletname Vermek

Gümrük müşavirinin müşteri adına işi takip edebilmesi için, müşterinin gümrük müşavirine vekaletname vermesi gerekir. Tüm dünyada, özellikle de Avrupa’da dış ticaret uzmanları işin devam edebilmesi için gümrük müşavirlerine vekaletname verir ve onları yetkilendirirler. Bu iş Türkiye’de de artık bu şekilde yürümektedir. Yani dış ticaret uzmanları ya da müşteriler gümrük müşavirlerine vekaletname verir ve yetkilendirirler.

Eğer Türkiye içinde kendinize uygun bir gümrük müşaviri arıyorsanız, sizin için bu hizmeti verebilecek olan Varyant Gümrük firmasıyla iletişime geçebilirsiniz. Varyant Gümrük kendi alanında Türkiye’nin en güvenilir firmalarından biridir. Üstün hizmet kalitesi standartları ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışma prensipleriyle, pek çok firma ve müşteri tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda sahip olduğu profesyonel ekipler dolayısıyla da güvenilir bir firmadır.

Gümrük Müşaviri Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Gümrük müşaviri olmak için bir gümrük müşavirliği sınavına girmek gerekir. Bu sınav iki aşamadan oluşur. İlk sınav yazılı bir inceleme üzerine gerçekleşir. Bu inceleme de genellikle gümrük düzenlemeleri ve gümrükle ilgili diğer konuları kapsar. İkinci aşama ise sözlü bir mülakat şeklindedir. Bu mülakatta, gümrük prosedürleri ve genel kültür konuları söz konusudur. Bunun dışında gümrük müşaviri olabilmek için belirli şartlar da bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

4 yıllık üniversite eğitimi tamamlamış olmak ve yüksek lisans sahibi olmak.

İki yıl boyunca gümrük müşavir yardımcılığı yapmış olmak.

Gümrük müşaviri sınavlarında başarılı olmuş olmak.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

Sicil belgelerinde herhangi bir suçu bulunmamak.