Gümrük Müşavirliği

Gümrük belgelerini hazırlayan, malların ihracat ve ithalatı için gönderilerin tüm belgelerin yasalara uygunluğunu denetleyen ve bununla sorumlu olan mesleğe gümrük müşavirliği denir.

  1. a) Gümrük Müşavirinin Sorumlulukları Nelerdir?

7681 sayılı Gümrük Kanunu’nda bu konu açıkça ifade edilmektedir. Buna göre; bu meslekle uğraşan kişiler, her türlü gümrük işlemlerini yapabilir ve bu işlemleri sonuçlandırabilmektedirler. Bunun yanında gümrük müşavirliği mesleğine sahip olan kişilerin sorumluluklarını sadece bununla bağlı kılmak doğru olmaz. Gümrük müşavirleri başkaca; müşterilerin ödemesi gereken vergi ve harçları belirlemek, ihracat ve ithalat belgelerini yasalara, gümrük bilgilerine göre hazırlamak, sigorta gereksinimleri, tarife sistemleri, ithalat ve ihracat konularındaki kısıtlamalar ve gümrük ile alakalı tüm konularda müşterilere öneri sunmak ve tavsiyelerde bulunmak, limanlarda bulunan gümrük komisyoncusu ile iletişime geçmek idareler ile mükellef kişiler arasındaki işleyiş sürecini tesis etmek gibi sorumlulukları vardır. Görüldüğü üzere gümrük müşavirleri iş alanı olarak geniş bir alanda işlerini sürdürmektedirler.

  1. b) Gümrük Müşaviri Nasıl Olunur?

Bu başlık altında gümrük müşaviri olmak adına geçilmesi gereken eğitim aşamalarından bahsedeceğiz. Öncelikle dört yıllık eğitim veren üniversitelerde; iktisat, hukuk, siyasal bilimler, maliye, işletme, bankacılık veya kamu yönetimi bölümlerinden mezun olmak ya da yine bu bölümler üzerinden lisansüstü eğitime girip, bunu tamamlamak gerekmektedir. Daha sonra Gümrük Müşaviri Yardımcılığı mesleğini iki yıl yapmış olmak gerekmektedir. Bundan sonra gireceğiniz Gümrük Müşavirliği Sınavında başarı elde etmeniz ve sınavı geçmeniz gerekmektedir.Bu sınav gümrük mevzuatı ile gümrük alanına ilişkin mali, ticari ve iktisadi bağlamlarda ölçücü bir sınavdır. Bunun yanında doğal olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmekte, kamu mallarından mahrum bırakılacak durumda olmamanız gerekmektedir. memuriyetten ihraç edilmemiş olmanız gerekmektedir. Ve son olarak kanun maddesinde de geçen, zimmet, kaçakçılık, rüşvet, inancı kötüye kullanma, irtikap, yalan yere şahadet, hırsızlık, dolandırıcılık, suç tasnii, iftira gibi yüz kızartıcı suç grubuna giren bu suçlardan dolayı hüküm giymemiş olmanız gerekmektedir. Tüm bu şartları yapmanız ve oluşturmanız takdirde, gümrük müşavirliği mesleğine adım atabilirsiniz.

  1. c) İşverenler Gümrük Müşavirinde Ne Ararlar?

Her meslek grubunda bulunulması gereken özelliklerin olduğu gibi, gümrük müşavirliği mesleğinde de olunması gereken bazı özellikler vardır. Bu özelliklerin bazıları genel olunması gereken özellikler, bazıları ise bu meslek grubuna has özelliklerdir. Bu özellikler genel manada Gümrük Kanunu 227. maddede belirtilmektedir. Bunlar; kendi kendiliğinden disiplinli olmak, denetimsiz çalışabilmek, seyahat engeli bulunmamak, birden fazla görev yapılması gereken durumda öncelikli olanları belirlemek ve yönetme yeteneğine sahip olmak, yönetmeye yatkınlık göstermek, ekip çalışması yapılması gereken durumlara uyum sağlamak, yoğun stres altında etkili karar verebilmek ve çalışabilmek gibi özelliklerdir. Bu özellikleri çeşitlendirebileceğimiz gibi her işveren kişinin daha farklı istekleri de bulunabilmektedir. Dolayısıyla uyum sağlayabilmek baş özellik olarak gösterilebilir.