Gümrük Müşavirliği Hakkında Bilmeniz Gereken Detaylar

Gümrük müşavirliğinin ticaret ve ekonominin işlevselliğinin artması ile birlikte önemi artmaktadır. Gümrük müşavirleri gümrük alanında çalışan meslek grupları içerisinde olmakla birlikte pek çok önemli özelliğe sahiptir. Müşavirler ve müşavirlik hizmetleri kapsamında bilinmesi gereken pek çok nokta vardır. Bu yazımızda gümrük müşavirliği hakkında merak ettiğiniz önemli noktalardan bahsedeceğiz. Gelin yazımızı birlikte inceleyelim.

1.Gümrük Müşavirliği Nedir?

Müşavirlik danışmanlık olarak açıklanabilir. Gümrük müşavirleri ise gümrük idarelerinde çalışır ve gümrük ile ilgili gerekli belgeleri hazırlamakla sorumludurlar. Hem ihracatın hem de ithalatın kolaylaşmasına önemli bir yere sahiptirler. Dış ticaretin yürütülmesinde görevlidirler. Gönderilen ürünlerin denetimini yaparak yasalara uygunluğunu kontrol etmekten sorumludurlar. Gümrük müşavirlerinde aranan bazı özellikler içerisinde,

-Disiplinli ve denetim olmadan çalışabilme kabiliyeti

-Görev planlaması yapabilme ve birçok görevi yönetebilme

-Doğru ve tutarlı kararlar alabilme

-müşteri hizmetlerinde becerikli olma

-Ekip çalışmasına uygun ve teknik donanıma sahip olma

-Seyahate dair engelinin olmaması

Nitelikleri gösterilebilir. Müşavirlik başvuruları için gerekli belgeleri hazırlamak gerekmektedir.

2.Gümrük Müşavir Ücretleri Ne Kadardır?

Gümrük müşavirleri serbest meslek kapsamında ele alınır. Bu yüzden çalışılan kurumların ücret değerlendirmesi ve bilhassa iş tecrübesi ile maaş için değişim görülmektedir. Ortalama olarak bir değerlendirme yaptığımızda ise 4.000-6.000 TL arasında maaş aldıkları belirtilebilir.

3.Gümrük Müşavirliği İçin Hangi Bölüm Okunmalıdır?

Gümrük müşavirleri günümüzde önemi hızla artan bölümlerden biri olmaktadır. Ayrıca gümrük müşavirliği için birçok üniversite de okuma imkânına da sahip olabilirsiniz. Müşavir olabilmek için,

– Dört yıllık eğitimle Bankacılık, Maliye, İktisat, Siyasal Bilimler, Hukuk, İşletme, Kamu Yönetimi bölümlerinden birinden mezun olmak

-Kamu haklarından mahrum olmamak

-Memuriyetten çıkarılmamış olmak

-Kanunda altı çizilen suçlardan hüküm giymemiş olmak

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

-Müşavirlik sınavını başarılı şekilde geçmek

-İki yıllık gümrük müşavir yardımcılığı görevini yapmak

Şartlarını yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartlar kapsamında memur alımları gerçekleşmektedir. Müşavirlik başvuruları Gümrük Kanununun 227/f-i bendinde yer alan okullar kapsamında öğrenci adaylarına sunulmaktadır.

4.Gümrük Müşavirleri Ne İşle Uğraşır?

Müşavirler 7681 numaralı Gümrük Kanununda belirtilen görev açıklamasına binaen görevlerini yerine getirirler. Görev tanımı ise “Gümrük müşaviri her türlü gümrük işlemini takip ederek sonuçlandırabilir.” Biçiminde açıklanmaktadır. Müşavirler, müşteriler adına ödemesi yapılacak vergi ve harçların denetimi ile ilgilenirler. Ayrıca ithalat ile ilgili belgelerin düzenlenmesinden de sorumludurlar. Bu belgelere örnek olarak kargo kontrol belgeleri ve menşe sertifikaları verilebilir. Ayrıca gümrük faturaları da önemlidir.

Vekâletname aracılığı ile müşterilerin izni dâhilinde onlar adına imza da atmaktadırlar. İthalat ve ihracat kapsamında gerekli belgeleri yasalara uygun şekilde hazırlamakta gümrük müşavirleri görevlerindendir. Ayrıca müşterilere çeşitli konularda tavsiyede bulunmakla da gümrük müşavirleri ilgilenmektedir. Tarife sistemleri, kısıtlamalar ve gereksinimler dâhilinde müşterilere tavsiyelerde bulunulabilmektedir. Komisyoncu ile bağlantı kurmak da görevleri arasında gösterilebilir.