Gümrük Müşavirliği Nedir

gümrük müşaviri

Birey ve kuruluşlar için malların coğrafi sınırlar dışına taşınmasını ve teslim edilmesini kolaylaştıran firmalara gümrük müşavirliği denilir. Her gün uluslararası sınırları geçen malların ve hammaddelerin ne kadar çok olduğunu ve bu malların farklı ülkelerde gümrüklerden geçirilmesinde nelerin rol oynadığını pek çok firma bilmemektedir. Bu firmalara danışmanlık yapmak suretiyle işlemleri yerine getiren gümrük müşavirleridir.

Gümrük Müşavirliği Uluslararası Ticareti Nasıl Hızlandırır?

Her ülkenin kendi sınırlarına giren veya bu ülkeden çıkan malların transferine ilişkin farklı kural ve düzenlemeleri bulunur. Bu kural ve düzenlemeler ışığında malların ithalat ve ihracatının gerçekleştirilmesi beklenir. Gümrük mevzuatı adı verilen ve kanunla düzenlenen bu kurallar, dünyada ve ülkemizde de günlük veya belirli zaman aralıklarında değişime uğramaktadır. Gümrük müşavirliği firması tüm bu kural ve düzenlemeleri bilmek ve bu kurallara uyulmasını sağlamakla yükümlüdür. İhracat ve ithalat yapan her firma neyin gerekli olduğu ve ne yapılması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak durumunda değildir. Alanında uzman yetkin bir gümrük müşavirliği firması ile anlaşarak bu hizmetten yararlanmak suretiyle hızlı mal giriş ve çıkışı yapılması firma için önemli noktadır.

Teknolojinin Gümrük Müşavirliğindeki Önemi

Çağımızın teknoloji çağı haline geldiği hepimizin malumu bir konudur. Teknolojiyi yakında takip edemeyen hiçbir işletme ayakta kalamamaktadır. Bu doğrultuda gümrük müşaviri firmaları açısından da teknoloji ayrı bir öneme sahiptir. Sevkiyatlar konusunda bir düzenleme yapılacağı ve değişeceği düşünüldüğünde iş yapma şekillerinin de değiştiği yakinen görülebilir. Son teknolojiler sayesinde sevkiyat ve gümrükleme prosedürleri ile ilgili işlemler çevrimiçi olarak gerçekleştirilmektedir.

Gümrük Müşavirliği Firmaları Nasıl Olmalıdır?

Gümrük müşavirliği firmaları elektronik ortamda prosedür takibi gerçekleştirmek için gerekli donanıma sahip olmalıdır. Bunun içinde gerekli olan firma için altyapı gereksinimlerinin karşılanmış olmasıdır. Gümrük firmaları müşterilere etkin çözüm sunmak adına en güncel teknoloji ile donatılmış ve dinamik olarak hizmet vermelidir. Gelişmeleri yakinen takip eden ve firma işlemlerini minimum zamanda halledebilmelidir.

Gümrük Müşavirliği Görevleri

İşletmeler adına tahliye ve tasfiye için gerekli belgeleri hazırlamalı, Dosya beyanları ve diğer işletme bilgilerini bulundurmalı, Harç ve vergileri ödemeli, Geri ödeme ve ayarlama sürecinin tümüyle yakinen ilgilenmeli, Malların girişi yapmalı ve muhasebesi tutmalı, Lisans ve izinlerin yanı sıra gerekli tüm işlemler için devlet kurumlarıyla irtibatta olmalı, Onay verildikten sonra denetimlerde yardımcı olmalı, Yasal gereksinimler noktasında işletmelere danışmanlık yapmalı, Gümrük beyannamesi verilmeden önce muhakkak numune almalıdır. Sayılan tüm işlemler firmaların gümrük müşavirliği firmalarından beklentileri olmalıdır. Firmamız aracılığı ile bu hizmetler etkin olarak sunulmaktadır.

Gümrük Müşavirliği Fiyatları

Ülkeler tarafından gümrük müşavirliği fiyatları resmi listeler halinde açıklanmaktadır. Ekstra hizmetler doğrultusunda gümrük işlemleri için de ayrı fiyatlandırma bulunur. Güvenli olarak malların giriş ve çıkışının yapılması adına uygun ve etkin bir müşavirlik firmasıyla çalışmanız bu noktada daha büyük öneme sahiptir.