Gümrük Müşavirliği Nedir Ve İlgili Konu Neleri Kapsamaktadır

gümrük müşavirliği

Gümrük bir kurumu ifade etmektedir. Eşya ya da mallar ülke sınırları dışına giriş, çıkış yaptığında denetimler ve vergilerin ödenmesi aşamasında bu kamu kurumu devreye girer. Kişi ve kurumların dünyaya açılırken gümrük kumuna takılı kalmaması için bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Bu amaçta hizmet veren sitelerden bilgi desteği alabilirler.

Gümrük Müşavirliği Nedir?

Gümrük aşamasında iş takiplerinin yapıldığı, eşya sahipleri tarafından verilmesi gereken noter tasdikli vekaletname Bakanlıkça tanınmış yetki doğrultusunda bu işleri yapan kuruma gümrük müşavirliği denir. Müşavirlik işlemi yetkili kişiler tarafından yapılır. Ülke sınırları dışına çıkacak ya da girecek mal ve eşyaların bu işlem sırasında önceden gerçekleştirilmesi gereken bazı evrakları bulunmaktadır. Bu evrakların takip edilmesi ve yapılması bu kurumdan onaylanır.

Gümrük Müşavirliği Hangi Konuları Ele Alır?

Türkiye’de kanunla kurulan ilk meslek dalı olarak geçen alan gümrük müşavirliği mesleğidir. Bu meslek dalındaki kişiler, sanayi, ihracat, ithalat yani dış ticaret ile ilgili işlemlerde müşavirlik hizmeti vermekle sorumludur. Yurt dışı odaklı bu işlemlerin yürütülmesinde gümrük müşavirleri dolaylı temsilci olarak sorumluluk sahibidir. Bir eşyanın ya da bir malın gümrükte onay görmesi için belirli işlemlerin hazır olması gerekir. Müşavirler bu konu ile ilgili evrak hazırlama, eşyayı geçişten hazır hale getirmekle görevlidir. Müşavirlerin müsteşarlar tarafından verilen bazı görevleri de mevcuttur. Mal sahibi firma ya da kişiler bu işlemin doğru bir şekilde yapılması ve yolda kalınmaması için müşavirlere ihtiyaç duyar. Konuyla ilgili belgelerin hazırlanması konusunda varyantgumruk.com sitesinden uzman müşavir kadrosundan yararlanabilmektedir.

Gümrük Müşavirliği Meslek Dalındaki Kişilerin Yetki Ve Sorumlulukları

Bu meslek dalındaki, ilgili okullardan mezun olan kişilerin belirli yetki ve sorunlulukları mevcuttur. varyantgumruk.com sitesi de ilgili alanlardan mezun, tecrübeli, yetki sahibi müşavir kadrosuyla danışmanlık hizmeti vermektedir.

Gümrükten sorunsuz bir şekilde geçiş sağlamak için mal ve eşyalarınızın güvenliğinde sitenin bu hizmetinden fayda sağlayabilirsiniz. Bu sayede evraklarınız tam, eksiksiz ve doğru hazırlanmış olur.

Müşavirlerin yetki ve sorumlulukları:

l İlgili eşyaların özelliklerine göre gümrük düzenleme sistemine bağımlı kılar.

l İthalat vergilerinin ödenmesi

l Ek mali sorunlulukları yerine getirmek. Bu ek mali işlemler bir eşyanın ithalatı ile ilgili fon, stopaj, bandrol işlemleridir.

l Dış ticaret mevzuatına bağlı kalarak belge ve izinleri ayarlamak.

l Bu doğrultularda eşyayı teslim almak.

l Tüm işlemlerin ve belgelerin takip edilmesi sorumluluğu, yetkisi müşavire aittir.

Gümrük Müşavirliği Hangi Kanuna Bağlı Kalarak Çalışır?

Müşavirler belirli bir kanuna bağlı kalarak işlemleri en kaliteli şekilde yürütür. Bu kanunun içeriklerini çok iyi derecede bilen kişilerdir. Bu sayede eşya sahipleri firma ve kişiler gümrükte sorun yaşamaz. Çünkü kanuna uygun şekilde hazırlıklar tamamlanmış olur. Bu anlamda alanında uzman müşavirlerden destek alınmalıdır. varyantgumruk.com sitesi uygun müşavir kadrosuna sahiptir. Eşyanın gümrükçe onaylanmış olması gerekir. Bu işlem ve kullanıma tabi tutulmasında, dolaylı temsil yoluyla takip eder ve sonuçlandırır. Bu sebepten dolayı müşavirlik hizmeti tüzel kişiliktir. Gümrük işlemlerinin en temel dayanağı ise, 4458 sayılı gümrük kanununa göre gerçekleştirilir.