Gümrükleme Firmalarının Genel Özellikleri Nelerdir

Gümrükleme firmaları

Türkiye sınırları içerisinde gümrükleme kategorisinde hizmet veren firmalar Gümrük Bakanlığı bünyesinde hareket etmektedir. Gümrükleme firmaları, yurt dışı ticaret işlemlerinde devletler kategorisinde zorunlu olan resmi işlemleri takip etmektedir.

Gümrük Müşavirleri

Bu kategoride hizmet veren firmalar 4458 sayılı Gümrük Kanunu gereğince hareket etmektedir. Yurt dışına satılan veya yurt dışından gelen bütün ürün seçenekleri gümrük kanunu çerçevesinde değerlendirilmektedir.

Gümrük müşavirleri ise Gümrük Bakanlığı’nın verdiği izin belgesi ile gümrük işlerini takip etmektedir. Kişi veya kurumlar adına gümrükle ilgili bütün resmi işlemleri müşavirler takip eder. Bu işlemlerde vekalet belgeleri ibraz edilmesi gerekir.

Gümrükleme Firmalarının Önemi

Ülkeler arası mal alım ve satım işlemlerinde gümrükleme olmadan ürün geçişi sağlanamaz. Gümrüksüz ürün satışı kaçak satış olarak değerlendirilmektedir ve resmi prosedürde yaptırıma neden olmaktadır. Gümrük müşaviri tercihinde dikkat edilmesi gereken husus bu işte doğru adımın atılmasıdır. Yeterince tecrübeli olmayan firmalar ve şahıslar cezai yaptırımlara neden olabilir. Bu kategoride ciddi anlamda şirketler zarar görebilir. Profesyonel gümrükleme firmaları güvenilir bir şekilde iş takibi yapmaktadır.

Hizmet Programının Güncellenmesi

Kişi veya kurumlar adına hareket eden gümrükleme firmaları gerekli izin belgesine sahip müşavirlerle çalışmaktadır. Gümrük işlemlerinde tecrübeli olan ve bu kategoride her hangi bir problemin çıkmaması için güncel yöntemleri tercih eden firmalar mevzuatı takip etmektedir. Her ülkenin gümrük ile ilgili kuralları farklıdır. Bu farklılık dolayısıyla yeni mevzuatlara kapı açmaktadır. Deneyimli ve tecrübeli gümrük firmaları değişen mevzuatı yakından takip ederek hizmet programını güncellemektedir.

Resmi prosedüre uygun şekilde ülkeler arası ticaret işlemini takip eden profesyonel firmalar, her ürünün gümrük mevzuatı konusunda yeterli bilgiye sahiptir. Gümrük vergisi ile ilgili mevzuatlarda müşavirler çözüm üretmektedir.

Faaliyet Alanları

Sınırdan geçen bütün mal ve emtia gümrük müdürlüğünün kapsamında değerlendirilmektedir. Bu kategoride sorunsuz bir şekilde uluslararası mal alım ve satım işlemi yapan firmalar sorun yaşamamak için profesyonel gümrükleme firmalarıyla çalışmaktadır. Gümrük işlemleriyle ilgili bütün konularda müşavirler resmi prosedüre uygun bilgi vermektedir. Firmaların faaliyet alanları şu şekildedir:

1- Yurt dışından ürün ithal etme,

2- Yurt dışına ürün ihraç etme,

3- Transit kategorisinde değerlendirilen ticaret işlemleri,

4- Dahili ve harici işlemler,

5- Antrepo dahilinde değerlendirilen işlemler,

6- Geçici ithalat ve ihracat işlemleri,

7- Posta gümrükleme işlemi,

8- Serbest sınıfına giren bölgelerin işlemleri,

9- Transit rejim sınıfına giren bölgelerin işlemleri,

10- Posta sınıfında değerlendirilen gümrük işlemleri,

11- İmha işlemleri ve yeniden ihracat işlemleri,

12- Gümrük terk ile ilgili mevzuatlar,

13- Gümrük vergisi kategorisinde muafiyet ve gümrük istisna işlemleri,

14- Tasfiye işlemi yapılacak eşyalarla ilgili mevzuatlar,

15- İade edilen eşya işlemleri,

16- Sınır ticareti işlemleri.

Bütün bu konularda gümrükleme firmaları mevzuata uygun şekilde hareket ederek çözüm üretmektedir. Resmi mevzuat konusunda 7/24 müşteri hizmetleri aranabilir.