Gümrükleme Nedir

Yabancı bir ülke ile gerçekleştirilen dış ticaret faaliyetlerinde ürün ya da hizmetlerin gümrüklü sahalardan geçişi sırasında devletle olan ilişki ve işlemlerin yürütülmesi hizmetidir. Gümrük kanununun verdiği yetki ile gümrük müşavirleri, her türlü gümrük işlemlerini takip ederek sonuçlandırabilmektedir. Ankara şehri, ticari hayatın dinamik olduğu önemli şirketlerin merkezinin bulunduğu bir şehir olarak Ankara gümrükleme hizmetlerinin yaygın olarak verildiği önemli bir ticaret noktasıdır.

Ankara Gümrükleme Hizmetleri Hakkında Bilgi

Ticari faaliyetler içinde firmalar açısından en önemlisi dış ticarettir. Dış ticaret faaliyetinde bulunmak zorlu bir süreçtir. Yapılacak olan işlemlerin, mevzuata uygun olarak ilerlemesini sağlayarak en doğru, en kesin ve en kalıcı sonuçlara Ankara gümrükleme firmaları ile ulaşmanız mümkün. Dış ticaret faaliyetiniz için gümrükleme hakkında her şeyi öğrenmek ve mevzuatla ilgili olan doğru çözümleri elde etmek için yıllardır bu alanda profesyonel bir kadro ile çalışan gümrükleme sektöründe tanınan firmalar ile çalışabilirsiniz.

Ankara’da, dış ticaret alanında çalışan bir firmanın sahibi, ortağı veya yetkilisi iseniz, gümrük hizmetleri hususunda desteğe ve yardıma ihtiyacınız varsa, deneyimli ve profesyonel bir hizmet anlayışını benimseyen Ankara gümrükleme firmalarına başvurabilirsiniz.

Gümrükleme, yürürlükte olan mevzuatı yakından takip etmeyi gerektiren bir alandır. Ticari alanda, teslimat tarihleri de son derece önemli olduğundan şirketinizin ticari itibarını ve şirketinize olan güveni korumak adına gümrükleme alanında danışmanlık hizmeti almak uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Ankara’da yılların verdiği deneyim ışığında birçok saygın şirkete, gümrükleme alanında kaliteli ve güvenilir bir danışmanlık hizmeti veren firmaların başında; Varyant Gümrük Müşavirliği geliyor. Geniş bir müşteri portföyüne sahip olan firma, müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışı, çözüme yönelik işlemleri ve elde ettiği başarılı sonuçlar ile gümrük müşavirliği hizmetlerinde kalıcı olmuştur.

Başarılı hizmetlerine de kesintisiz devam etmektedir. Gümrük müşavirliği, akreditif danışmanlığı, uluslararası nakliyat, danışmanlık, güncel mevzuat, DİİB yatırım ve teşvik belgesi danışmanlığı başlıca hizmetleri.

Gümrükleme Hizmeti

İthalat, gerçek ve tüzel kişiler vergi usul kanunları çerçevesine göre vergi numarası aldıkları zaman tüzel kişi statüsüne sahip olmamak ile beraber hukuki tasarruf yetkisine sahip olurlar. Hukuki tasarruf yetkisine sahip olan kişiler ise ithalat işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Yeni düzenlenen kanuna göre bitki ve hayvan sağlığının korunmasıyla ilgili mevzuatların dışında kalan malları ithal edebilirler.

İhracat işlemleri ise ihracat işlemleri ile bağlantılı kararlar, mevzuat ve anlaşmalar dikkate alınarak yasalara uygun bir şekilde gerçekleştirilir.

Gümrükleme hizmetlerinden biri de serbest bölge işlemleridir. Gümrükleme konusunda hizmet veren firmalar, serbest bölge ve serbest bölge dışında olma durumlarına göre firmalara yasal mevzuata uygun gümrük müşavirliği hizmetini sunarlar. Sunulan serbest bölge işlemleri arasında; giriş ve çıkış işlemleri, gereken izinlerin talebi, işlem formlarının oluşturulması ve giriş çıkışlarda refakat yer almaktadır. Bu işlemler, hızlı bir şekilde yapılmakta ve başarılı sonuçlara ulaşılmaktadır.